কমোৱা
Appearance
Assamese
[edit]| Assamese verb set |
|---|
| কম (kom) |
| কমা (koma) |
| কমুৱা (komua) |
| কমুওৱা (komuüa) |
Alternative forms
[edit]- কম কৰা (kom kora)
Pronunciation
[edit]Verb
[edit]কমোৱা • (komüa)
Conjugation
[edit]| affirmative (+) | negative (-) | ||
|---|---|---|---|
| stem | কমা (koma) | নকমা (nokoma) | |
| gerund, past participle, agentive | কমোৱা (komüa) | নকমোৱা (nokomüa) | |
| conjugative | কমাই, কমা (komai, koma) | নকমাই, নকমা (nokomai, nokoma) | |
| infinitive | কমাব (komabo) | নকমাব (nokomabo) | |
| genitive infinitive | কমাবৰ (komabor) | নকমাবৰ (nokmabor) | |
| goal | কমাবলৈ (komaboloi) | নকমাবলৈ (nokmaboloi) | |
| terminative | কমাবলৈকে (komaboloike) | নকমাবলৈকে (nokmaboloike) | |
| future passive participle | কমাব লগা / কমাব লগীয়া (komabo loga / komabo logia) | নকমাব লগা / নকমাব লগীয়া (nokomabo loga / nokomabo logia) | |
| agentive (emphatic) | m | কমাওঁতা (komaü̃ta) | নকমাওঁতা (nokomaü̃ta) |
| f | কমাৱঁতী (komawõti) | নকমাৱঁতী (nokmawõti) | |
| contingent | কমাওঁতে (komaü̃te) | নকমাওঁতে (nokomaü̃te) | |
| progressive participle | কমাওঁতে কমাওঁতে (komaü̃te komaü̃te) | নকমাওঁতে নকমাওঁতে (nokomaü̃te nokomaü̃te) | |
| reason | কমোৱাত (komüat) | নকমোৱাত (nokomüat) | |
| past conditional | কমালত (komalot) | নকমালত (nokmalot) | |
| future conditional | কমালে (komale) | নকমালে (nokmale) | |
| perfect participle | কমাই (komai) | নকমাই (nokomai) | |
| habitual participle | কমাই কমাই (komai komai) | নকমাই নকমাই (nokomai nokomai) | |
| person | first person | second person | third person | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| very familiar and inferior |
familiar | honorific | non honorific | ||||
| singular | মই moi |
তই toi |
তুমি tumi |
আপুনি apuni |
তেওঁ, etc. teü̃ |
সি m, তাই f, etc. xi m, tai f | |
| plural | i | আমি ami |
তহঁত tohõt |
তোমালোক tümalük |
আপোনালোক apünalük |
তেওঁলোক teü̃lük |
সিহঁত, etc. xihõt |
| t | তহঁতে tohõte |
তোমালোকে tümalüke |
আপোনালোকে apünalüke |
তেওঁলোকে teü̃lüke |
সিহঁতে, etc. xihõte | ||
| present | |||||||
| indefinite | + | কমাওঁ (komaü̃) | কমাৱ (komaw) | কমোৱা (komüa) | কমায় (komay) | ||
| - | নকমাওঁ (nokomaü̃) | নকমাৱ (nokomaw) | নকমোৱা (nokomüa) | নকমায় (nokomay) | |||
| imperfective | + | কমাইছোঁ (komaisü̃) | কমাইছ (komais) | কমাইছা (komaisa) | কমাইছে (komaise) | ||
| - | imperfective | ||||||
| কমোৱা নাই (komüa nai) | |||||||
| "not about to" (rare) | |||||||
| নকমাইছোঁ (nokomaisü̃) | নকমাইছ (nokomais) | {নকমাইছা ({nokomaisa) | নকমাইছে (nokomaise) | ||||
| continuous | + | কমাই আছোঁ (komai asü̃) | কমাই আছ (komai as) | কমাই আছা (komai asa) | কমাই আছে (komai ase) | ||
| - | কমাই থকা নাই (komai thoka nai) | ||||||
| past | |||||||
| simple | + | কমালোঁ (komalü̃) | কমালি (komali) | কমালা (komala) | কমালে (komale) | ||
| - | নকমালোঁ (nokmalü̃) | নকমালি (nokmali) | নকমালা (nokmala) | নকমালে (nokmale) | |||
| imperfective | + | কমাইছিলোঁ (komaisilü̃) | কমাইছিলি (komaisili) | কমাইছিলা (komaisila) | কমাইছিলে (komaisile) | ||
| - | imperfective | ||||||
| কমোৱা নাছিলোঁ (komüa nasilü̃) | কমোৱা নাছিলি (komüa nasili) | কমোৱা নাছিলা (komüa nasila) | কমোৱা নাছিলে (komüa nasile) | ||||
| habitual | |||||||
| নকমাইছিলোঁ (nokomaisilü̃) | নকমাইছিলি (nokomaisili) | নকমাইছিলা (nokomaisila) | নকমাইছিলে (nokomaisile) | ||||
| continuous | + | কমাই আছিলোঁ (komai asilü̃) | কমাই আছিলি (komai asili) | কমাই আছিলা (komai asila) | কমাই আছিলে (komai asile) | ||
| - | কমাই থকা নাছিলোঁ (komai thoka nasilü̃) | কমাই থকা নাছিলি (komai thoka nasili) | কমাই থকা নাছিলা (komai thoka nasila) | কমাই থকা নাছিলে (komai thoka nasile) | |||
| future | |||||||
| indicative | + | কমাম (komam) | কমাবি (komabi) | কমাবা (komaba) | কমাব (komabo) | ||
| - | indicative | ||||||
| নকমাওঁ (nokomaü̃) | নকমাৱ (nokomaw) | নকমোৱা (nokomüa) | নকমায় (nokomay) | ||||
| "perhaps" | |||||||
| নকমাম (nokomam) | নকমাবি (nokmabi) | নকমাবা (nokmaba) | নকমাব (nokomabo) | ||||
| continuous | + | কমাই থাকিম (komai thakim) | কমাই থাকিবি (komai thakibi) | কমাই থাকিবা (komai thakiba) | কমাই থাকিব (komai thakibo) | ||
| - | |||||||
| indicative | |||||||
| কমাই নাথাকোঁ (komai nathakü̃) | কমাই নাথাক (komai nathak) | কমাই নাথাকা (komai nathaka) | কমাই নাথাকে (komai nathake) | ||||
| "perhaps" | |||||||
| কমাই নাথাকিম (komai nathakim) | কমাই নাথাকিবি (komai nathakibi) | কমাই নাথাকিবা (komai nathakiba) | কমাই নাথাকিব (komai nathakibo) | ||||
| other | |||||||
| imperative | + | কমাওঁ (komaü̃) | কমা (koma) | কমোৱা (komüa) | কমাওক (komaük) | ||
| - | — | নকমাবি (nokmabi) | নকমাবা (nokmaba) | নকমাব (nokomabo) | |||
Note 1: i = for intransitive verbs, t = for transitive verbs. The suffix -এ (-e) marks ergative case.
Note 2: Sometimes -হঁক (-hõk) or less commonly -হঁত (-hõt) suffix is used for plural pronouns, like আমি কৰোঁহঁক (ami korü̃hõk), আপোনালোক আহিলেহঁক (apünalük ahilehõk) etc.
Note 3: For intransitive verbs like যোৱা (züa, “to go”) the 3rd person suffix -এ (-e) in simple past tense is not used, like সি গ’ল (xi göl), not সি গ’লে (xi göle).
Note 4: Other 3rd person pronouns have the same conjugation. Click here to see other personal pronouns.