Jump to content

কমোৱা

From Wiktionary, the free dictionary

Assamese

[edit]
Assamese verb set
কম (kom)
কমা (koma)
কমুৱা (komua)
কমুওৱা (komuüa)

Alternative forms

[edit]

Pronunciation

[edit]

Verb

[edit]

কমোৱা • (komüa)

  1. (make) to decrease
    Synonym: হ্ৰাস কৰা (hrax kora)
    Antonym: বঢ়োৱা (borhüa)
    সি মদ খোৱা কমাইছে।
    xi mod khüa komaise.
    He has decreased alcohol consumption.

Conjugation

[edit]
Impersonal forms of কমোৱা
affirmative (+) negative (-)
stem কমা (koma) নকমা (nokoma)
gerund, past participle, agentive কমোৱা (komüa) নকমোৱা (nokomüa)
conjugative কমাই, কমা (komai, koma) নকমাই, নকমা (nokomai, nokoma)
infinitive কমাব (komabo) নকমাব (nokomabo)
genitive infinitive কমাবৰ (komabor) নকমাবৰ (nokmabor)
goal কমাবলৈ (komaboloi) নকমাবলৈ (nokmaboloi)
terminative কমাবলৈকে (komaboloike) নকমাবলৈকে (nokmaboloike)
future passive participle কমাব লগা / কমাব লগীয়া (komabo loga / komabo logia) নকমাব লগা / নকমাব লগীয়া (nokomabo loga / nokomabo logia)
agentive (emphatic) m কমাওঁতা (komaü̃ta) নকমাওঁতা (nokomaü̃ta)
f কমাৱঁতী (komawõti) নকমাৱঁতী (nokmawõti)
contingent কমাওঁতে (komaü̃te) নকমাওঁতে (nokomaü̃te)
progressive participle কমাওঁতে কমাওঁতে (komaü̃te komaü̃te) নকমাওঁতে নকমাওঁতে (nokomaü̃te nokomaü̃te)
reason কমোৱাত (komüat) নকমোৱাত (nokomüat)
past conditional কমালত (komalot) নকমালত (nokmalot)
future conditional কমালে (komale) নকমালে (nokmale)
perfect participle কমাই (komai) নকমাই (nokomai)
habitual participle কমাই কমাই (komai komai) নকমাই নকমাই (nokomai nokomai)
Conjugation forms of কমোৱা
person first person second person third person
very familiar
and inferior
familiar honorific non honorific
singular মই
moi
তই
toi
তুমি
tumi
আপুনি
apuni
তেওঁ, etc.
teü̃
সি m, তাই f, etc.
xi m, tai f
plural i আমি
ami
তহঁত
tohõt
তোমালোক
tümalük
আপোনালোক
apünalük
তেওঁলোক
teü̃lük
সিহঁত, etc.
xihõt
t তহঁতে
tohõte
তোমালোকে
tümalüke
আপোনালোকে
apünalüke
তেওঁলোকে
teü̃lüke
সিহঁতে, etc.
xihõte
present
indefinite + কমাওঁ (komaü̃) কমাৱ (komaw) কমোৱা (komüa) কমায় (komay)
- নকমাওঁ (nokomaü̃) নকমাৱ (nokomaw) নকমোৱা (nokomüa) নকমায় (nokomay)
imperfective + কমাইছোঁ (komaisü̃) কমাইছ (komais) কমাইছা (komaisa) কমাইছে (komaise)
- imperfective
কমোৱা নাই (komüa nai)
"not about to" (rare)
নকমাইছোঁ (nokomaisü̃) নকমাইছ (nokomais) {নকমাইছা ({nokomaisa) নকমাইছে (nokomaise)
continuous + কমাই আছোঁ (komai asü̃) কমাই আছ (komai as) কমাই আছা (komai asa) কমাই আছে (komai ase)
- কমাই থকা নাই (komai thoka nai)
past
simple + কমালোঁ (komalü̃) কমালি (komali) কমালা (komala) কমালে (komale)
- নকমালোঁ (nokmalü̃) নকমালি (nokmali) নকমালা (nokmala) নকমালে (nokmale)
imperfective + কমাইছিলোঁ (komaisilü̃) কমাইছিলি (komaisili) কমাইছিলা (komaisila) কমাইছিলে (komaisile)
- imperfective
কমোৱা নাছিলোঁ (komüa nasilü̃) কমোৱা নাছিলি (komüa nasili) কমোৱা নাছিলা (komüa nasila) কমোৱা নাছিলে (komüa nasile)
habitual
নকমাইছিলোঁ (nokomaisilü̃) নকমাইছিলি (nokomaisili) নকমাইছিলা (nokomaisila) নকমাইছিলে (nokomaisile)
continuous + কমাই আছিলোঁ (komai asilü̃) কমাই আছিলি (komai asili) কমাই আছিলা (komai asila) কমাই আছিলে (komai asile)
- কমাই থকা নাছিলোঁ (komai thoka nasilü̃) কমাই থকা নাছিলি (komai thoka nasili) কমাই থকা নাছিলা (komai thoka nasila) কমাই থকা নাছিলে (komai thoka nasile)
future
indicative + কমাম (komam) কমাবি (komabi) কমাবা (komaba) কমাব (komabo)
- indicative
নকমাওঁ (nokomaü̃) নকমাৱ (nokomaw) নকমোৱা (nokomüa) নকমায় (nokomay)
"perhaps"
নকমাম (nokomam) নকমাবি (nokmabi) নকমাবা (nokmaba) নকমাব (nokomabo)
continuous + কমাই থাকিম (komai thakim) কমাই থাকিবি (komai thakibi) কমাই থাকিবা (komai thakiba) কমাই থাকিব (komai thakibo)
-
indicative
কমাই নাথাকোঁ (komai nathakü̃) কমাই নাথাক (komai nathak) কমাই নাথাকা (komai nathaka) কমাই নাথাকে (komai nathake)
"perhaps"
কমাই নাথাকিম (komai nathakim) কমাই নাথাকিবি (komai nathakibi) কমাই নাথাকিবা (komai nathakiba) কমাই নাথাকিব (komai nathakibo)
other
imperative + কমাওঁ (komaü̃) কমা (koma) কমোৱা (komüa) কমাওক (komaük)
- — নকমাবি (nokmabi) নকমাবা (nokmaba) নকমাব (nokomabo)

Note 1: i = for intransitive verbs, t = for transitive verbs. The suffix -এ (-e) marks ergative case.
Note 2: Sometimes -হঁক (-hõk) or less commonly -হঁত (-hõt) suffix is used for plural pronouns, like আমি কৰোঁহঁক (ami korü̃hõk), আপোনালোক আহিলেহঁক (apünalük ahilehõk) etc.
Note 3: For intransitive verbs like যোৱা (züa, “to go”) the 3rd person suffix -এ (-e) in simple past tense is not used, like সি গ’ল (xi göl), not সি গ’লে (xi göle).
Note 4: Other 3rd person pronouns have the same conjugation. Click here to see other personal pronouns.