Sobremunt
| Sobremunt | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Lluçanès | ||||||||||
| Alkatea | Joaquina Casas Parés | ||||||||||
| Izen ofiziala | Sobremunt | ||||||||||
| Posta kodea | 08589 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08271 | ||||||||||
| Herriburua | Sobremunt (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 42°02′16″N 2°09′59″E / 42.037777777778°N 2.1663888888889°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 13,8 km² | ||||||||||
| Altitudea | 881 m | ||||||||||
| Mugakideak | Sant Boi de Lluçanès, Orís, Les Masies de Voltregà, Santa Cecília de Voltregà, Sant Bartomeu del Grau eta Olost | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 90 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 7 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 11 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| sobremunt.cat | |||||||||||
Sobremunt Kataluniako udalerria da, Osona eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera, herriak 98 biztanle zituen. 13,8 km²-ko azalera du.
Herri eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Santa Llúcia
- Sobremunt
- Sorreig
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Sant Boi de Lluçanès, Orís, Les Masies de Voltregà, Santa Cecília de Voltregà, Sant Bartomeu del Grau eta Olost.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 35 gizon, 54 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 22,5 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 4,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 9 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 8 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 75)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Brasil, Errumania, Ukraina dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 58 etxebizitza zeuden: 28 (% 48,3) nagusiak eta 30 (% 51,7) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 10 plazarekin (10 plaza etxebizitzako).[5]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Guztira 28 etxegune zeuden, eta horietatik 7 (% 25,0) pertsona bakarrekoak ziren.[6]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 84 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 40,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 25,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,7.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 28,8 zen 2021ean eta % 40,5 2024an; beraz, 11,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 20,5 izatetik % 10,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 46,8 ziren, eta gizonen artean % 32,4; 14,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 8,5 eta gizonen % 13,5 ziren.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 34 | % 40,5 | 12 | % 32,4 | 22 | % 46,8 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 20 | % 23,8 | 13 | % 35,1 | 7 | % 14,9 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 21 | % 25,0 | 7 | % 18,9 | 14 | % 29,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 9 | % 10,7 | 5 | % 13,5 | 4 | % 8,5 |
| Guztira | 84 | % 100,0 | 37 | % 100,0 | 47 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 28,8 | % 24,7 | % 26,0 | % 20,5 | 73 |
| 2022 | % 34,7 | % 25,0 | % 27,8 | % 12,5 | 72 |
| 2023 | % 37,5 | % 27,8 | % 22,2 | % 12,5 | 72 |
| 2024 | % 40,5 | % 23,8 | % 25,0 | % 10,7 | 84 |
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2021. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.922 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 37.098 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.297 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (13.268 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 20.879 euro-koa izan zen pertsonako.
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1].
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Sobremunt udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 48 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 60,0; gainerako % 40,0 inaktibo zeuden.[10] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,5 zen eta emakumezkoena % 60,5; langabezia-tasa, aldiz, % 9,1 eta % 3,8 zen, hurrenez hurren.[10]
Okupatuen kopurua 39 zen 2023ean, 2021eko 34etik gora.[11] Emakumeek okupatuen % 56,4 osatzen dute, eta gizonek % 43,6.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 45 | % 56,3 | 20 | % 54,1 | 25 | % 58,1 |
| Langabeak | 3 | % 3,8 | 2 | % 5,4 | 1 | % 2,3 |
| Inaktiboak | 32 | % 40,0 | 15 | % 40,5 | 17 | % 39,5 |
| Guztira | 80 | % 100,0 | 37 | % 100,0 | 43 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 56,4), industria (% 20,5), eraikuntza (% 15,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 7,7).[11]
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 69,2; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 20,5), eta oinarrizko okupazioak % 7,7.[12] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 58,8 eta emakumeen % 77,3).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 8 | % 20,5 | 5 | % 29,4 | 3 | % 13,6 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 27 | % 69,2 | 10 | % 58,8 | 17 | % 77,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 3 | % 7,7 | 2 | % 11,8 | 1 | % 4,5 |
| Ez dago jasota | 1 | % 2,6 | 0 | % 0,0 | 1 | % 4,5 |
| Guztira | 39 | % 100,0 | 17 | % 100,0 | 22 | % 100,0 |
Okupatuen % 74,4 besteren konturako langileak dira, eta % 25,6 norberaren konturakoak.[13]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 10 | % 25,6 | 7 | % 41,2 | 3 | % 13,6 |
| Besteren kontura | 29 | % 74,4 | 10 | % 58,8 | 19 | % 86,4 |
| Guztira | 39 | % 100,0 | 17 | % 100,0 | 22 | % 100,0 |
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 9 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 585 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[14][oh 2]. Udalerriaren azalera 13,8 km² denez, NAE lurraldearen % 42,4 da[15]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 62,8 larre iraunkorrak (368 ha, 7 ustiategitan), % 37,2 lur goldagarria (217 ha, 9 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,06 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 651 behi zeuden[16][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 48 gidari zeuden erroldatuta: 22 gizon (% 45,8) eta 26 emakume (% 54,2)[17]. Biztanleen % 53,9 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 108 ibilgailuk osatzen zuten: 57 turismo, 18 furgoneta, 10 motozikleta, 6 kamioi eta 6 ziklomotor[17]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 640 turismokoa zen, probintziako (402) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 13,8 urtekoa zen; turismoen % 7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 26,3k 25 urte baino gehiago[17]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,4 gasolinazko zen eta % 47,6 diesel. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41,7k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13848.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

